مقامات ایران مجوز استخراج ارزهای دیجیتال را در دستور کار قرار دادند

خبرگزاری PressTV روز ۱۰ ماه ژوئیه گزارشی مبنی بر این که  رئیس بانک مرکزی CBI  اعلام کرد، مقامات ایران در حال برنامه ‌ریزی برای مجوز استخراج ارزهای دیجیتال هستند.

عبدل همتی، رئیس بانک مرکزی ایران ادعا کرد که مقامات ایران برخی از بخش‌هایی از یک قانون اجرایی را تصویب کرده‌ است که بهره‌ برداری از استخراج ارز دیجیتال مانند بیت کوین را امکان پذیر می‌سازد.

 ادعای همتی به دنبال پی‌گیری طولانی و پیش رو بر وضعیت حقوقی ارزهای دیجیتال در ایران است.


اخبار مشابه : 

کنگره آمریکا در حال تلاش برای مسدود کردن بخش رمزنگاری ایران است

استخراج ارز دیجیتال تا پیش از تصویب قیمت‌های جدید انرژی توسط دولت ایران منع شد

 


همانطور که همتی توضیح داد، قانون برنامه ‌ریزی‌شده حاوی قیمت برق صادراتی برای دستگاه های ماینر است تا اجازه استفاده استخراج کنندگان از شبکه انرژی داخلی با یارانه سنگین را بگیرد.

 طبق این گزارش، ایران به کشورهای همسایه با قیمت ۴۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر از آنچه که در داخل کشور ارائه می‌دهد، برق صادر می‌کند.

براساس گزارش‌های تایید نشده، استخراج گران چینی به دلیل قیمت ارزان انرژی برای استخراج ارزهای دیجیتال در ایران حضور داشته‌ اند.

همتی ادامه داد که استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال در ایران باید به جای انتقال بیت کوین  استخراج ‌شده به خارج از کشور، با حفظ آن در داخل به اقتصاد کشور کمک کنند.

او همچنین اضافه کرد که CBI هر ارز را که مقادیر آنها “قیمت” پول ملی یا طلا را تعیین می کند، مجاز نمی داند.

اعلامیه جدید به دنبال گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مقامات ایرانی قصد دارند تا به دلیل افزایش غیر عادی مصرف برق، برق دستگاه های ماینر را قطع کنند، که گفته می‌شود به دلیل افزایش میزان استخراج بخش رمزنگاری در کشور بوده‌ است.

بر این اساس، دولت ایران متعاقباً حدود ۱۰۰۰ واحد از واحدهای صنعتی که از دستگاه های ماینر استفاده میکردند طی دو عملیات پلیسی کشف و توقیف کرد.

بنا بر گزارش‌ها در روز ۸ ماه ژوئیه، معاون رئیس فن‌ آوری‌های جدید در CBI گفته است که خرید و فروش ارزهای دیجیتال، در ایران غیر قانونی است و به قوانین ضد پول شویی محلی اشاره می‌کند.

منبع : cointelegraph

 

کانال تلگرام crypto tech

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − = 7