ترکیه نرخ ارز دیجیتال بانک مرکزی را نقشه راه اقتصادی جدید خود قرار داده است

دولت ترکیه در نقشه راه اقتصادی سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ خود که در تاریخ روز ۹ ماه ژوئیه منتشر شد، یک ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی را قرار داده است.

طبق برنامه توسعه ۱۱ سپتامبر از ریاست‌جمهوری ترکیه،” ارز دیجیتال بانک مرکزی مبتنی بر بلاکچین اجرا خواهد شد.”

علاوه بر ارز دیجیتال بانک مرکزی طرح توسعه فهرستی از پذیرش بلاک چین  در عملیات حمل و نقل و گمرک تهیه کرده‌است.


اخبار مشابه :

بد افزارهای اندرویدی به دنبال جعل هویت از صرافی های ترکیه ای

دستگیری ۱۱ مظنون به دلیل هک کردن حسابهای رمزنگاری توسط پلیس ترکیه

 


 شایان‌ذکر است که خدمات عمومی و مدیریت را می‌توان با فن‌آوری‌های در حال ظهور مانند داده‌های بزرگ, هوش مصنوعی و بلاک چین بهبود بخشید.

معاون رئیس‌ جمهور ترکیه Fuat Oktay این طرح را به کمیسیون برنامه ‌ریزی و بودجه پارلمان ارائه کرد و گفت: ” ما در طول دوره برنامه توسعه به سیاست‌های انرژی و توسعه خود اهمیت خواهیم داد.

همانطور که از طریق گزارش Al Monitor در اوایل سال ۲۰۱۸ مشخص شد، ترکیه در نظر دارد تا یک ارز دیجیتال ملی را برای مدتی  منتشر کند. براساس مصاحبه ‌ای در فوریه ۲۰۱۸ اقتصاددان و معاون نخست ‌وزیر ” Mehmet Simsek ” گفت :

” ما در حال برنامه‌ریزی برای شروع کار خود بر روی ارزهای دیجیتال هستیم. ما اهمیت زیادی در دیجیتال سازی می بینیم .”

با این حال، بعضی از دولت ها عمدتا از ارزهای دیجیتال انتقاد میکنند و چندین وزیر این پروژه ها را با طرح های هرمی مقایسه می کنند.

یک روزنامه از صندوق بین‌المللی پول (IMF) در اواخر ماه ژوئن پیش ‌بینی کرد که بانک‌های مرکزی شروع به صدور ارزهای دیجیتال در آینده نزدیک خواهند کرد. صندوق بین‌المللی پول به برنامه آزمایشی بانک مرکزی در اروگوئه به عنوان مثال با تعدادی از پروژه‌ها در باهاما، چین، اتحادیه پول کارائیب شرقی، سوئد و اوکراین  اشاره کرد.

همانطور که قبلا  گزارش شده است ،نظرسنجی جهانی مصرف کنندگان Statistica در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که حدود ۲۰ درصد از ساکنان ترکیه سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال هستند.

براساس این نظرسنجی، ترکیه دارای بالاترین میزان سرانه مالکیت ارز دیجیتال در میان کشورهای مورد مطالعه بود.

کشورها در سرتاسر جهان تعدادی از زیرساخت های مبتنی بر بلاکچین را راه اندازی کرده اند.

به عنوان مثال، شهردار سئول، کره جنوبی، در ماه می اعلام کرد که دولت تکنولوژی بلاک چین را در کارت شناسایی شهروندان خود اجرا خواهد کرد.

این شهردار همچنین خاطر نشان کرد که سئول در حال حاضر خدمات اداری مبتنی بر بلاک چین مانند رای گیری در تلفن همراه و فروش خودرو دارد.

منبع : cointelegraph

 

کانال تلگرام crypto tech

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

40 − 34 =